StartAktualnościPOWRÓT DO ŹRÓDŁA

POWRÓT DO ŹRÓDŁA

"Wiele na polskiej ziemi zmieniło się i zmienia. Mijają stulecia a Polska rośnie wśród kolei losów, jak ten wielki dziejowy dąb ze swoich korzenia. To jest wielkie dziedzictwo, z którym idziemy w przyszłość". św. Jan Paweł II

W ramach międzyprzedmiotowego projektu z religii, języka polskiego i matematyki, przygotowującego do 1050 Rocznicy Chrztu Polski, uczniowie klasy Va,Vb i VIa odwiedzili 21 października pierwszą stolicę Polski - Gniezno. Na Wzgórzu Lecha odwiedzili grób św. Wojciecha i uczestniczyli we Mszy Świętej dla pielgrzymów w Katedrze Gnieźnieńskiej. Po zwiedzeniu Katedry pielgrzymi udali się do Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, aby zobaczyć skarbiec katedralny zawierający pokaźne zbiory złotnictwa kościelnego (X-XIX w.), rzeźby drewnianej i zabytkowych szat liturgicznych(XVI- XVIII w.).

Uczniowie uczestniczyli również w lekcji muzealnej pt. "Spotkanie ze starą księgą" i zobaczyli niektóre księgi i rekopisy pochodzące z ok. XVIII wieku. Poznali również kulisy pracy w archiwum i zagadnienia zwiazane z zawodem archiwisty oraz narysowali własny inicjał zgodny z tradycją i stylistyką piśmienniczą XV/XVI wieku. Ostatnim etapem pielgrzymki było Muzeum Początków Państwa Polskiego i obejrzenie wystawy multimedialnej z filmami w 3D poświęconej zagadnieniom  powstania polskiej państwowości. Wszystkim pielgrzymom towarzyszyła cały czas ciekawość historyczna, dobry humor oraz piękna, jesienna pogoda.

 

Tekst: Wiesława Radzikowska

 

 
_dsc9748.jpg

 

OKE Gdańsk

 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 

Statystyka

Odsłon : 629995

LogowanieChór Szkolny 2016/2017


Chór Szkolny 2015/2016