StartSzkołaPatron

Patron

 

Maria Konopnicka - patronka naszej szkoły

 

Szczególnym wydarzeniem w dziejach naszej placówki było nadanie przez Kuratora Oświaty w Bydgoszczy 25 października 1977 roku, Zbiorczej Szkole Gminnej w Nowej wsi Wielkiej, imienia Marii Konopnickiej, która została naszym patronem. Z tej okazji odsłonięto tablicę pamiątkową ufundowaną przez samych uczniów, dzięki ich pracy w ramach czynów społecznych. Równie ważnym ,doniosłym i niezapomnianym momentem w historii placówki , było otrzymanie Sztandaru Szkoły z wyhaftowanym cytatem z wiersza ,,Bądź silnym" : "Bądź silnym ,Niech Twe Młodzieńcze Ramiona Podźwigną Brzemię Uniesień Twych Godne" . Nastąpiło to dzięki staraniom Komitetu Rodzicielskiego, ówczesnej dyrekcji szkoły, grona pedagogicznego oraz ofiarności zakładów pracy, w tym bydgoskiego ,,Eltoru".

Maria Konopnicka (1842-1910)

 

Maria Stanisława Konopnicka z domu Wasiłowska urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach. Była córką Józefa Wasiłowskiego i Scholastyki z Turskich. w 1849 roku rodzina Wasiłowskich  przeniosła się do Kalisza i zamieszkała na Warszawskim Przedmieściu. W 1854 roku zmarła matka Marii .Po latach pisarka często wspominała smutne, sieroce dzieciństwo, trudne obowiązki, które spadły na najstarsze dzieci, a więc i na nią. Maria została wychowana w duchu patriotyzmu przez ojca Józefa Wasiłowskiego. Ojciec Marii był prawnikiem, obrońcą Prokuratorii Generalnej i Patronem Trybunału Cywilnego, znawcą i miłośnikiem literatury. Uczuciową, wrażliwą o chłonnym umyśle dziewczynę wysłał ojciec na dalszą naukę do Warszawy, do szkoły żeńskiej Sióstr Sakramentek.Tutaj przyszła poetka zaprzyjaźniła się z Elizą Pawłowską (później  Orzeszkową). Przyjaźń scementowana wspólnymi zainteresowaniami literackimi  przetrwała przez całe życie obu pisarek. w 1862 r. Maria wyszła za mąż za ziemianina Jarosława Konopnickiego. Zaraz po ślubie małżeństwo przeniosło się do Bronowa , a potem do Gusina. Obserwacja życia, własne doświadczenia, przemyślenia i zamiłowanie do literatury bardzo pobudziły wrażliwość serca Marii, zatem pragnąc wyrazić swoje myśli i uczucia , zaczęła pisać. Pierwszy nieśmiały wiersz ,,Zimowy poranek" ukazał się  w maju 1870 roku. Pięć lat później pisarka rozpoczęła współpracę z warszawskim pismem dla kobiet ,,Bluszcz", gdzie ukazał się jej wiersz ,,Idylla" .W  1876 roku w "Tygodniku Ilustrowanym" ukazały się jej trzy pierwsze części cyklu poetyckiego ,,W górach". W tym też roku Maria Konopnicka wraz z dziećmi przeniosła się do Warszawy i rozpoczęła pracę korepetytorki. W latach 1881-1896 wychodzą kolejne tomy ,,Poezji". Bardzo szybko jej twórczość poetycka przepełniona patriotyzmem i szczerym liryzmem, stylizowana na ,, swojską nutę" zdobyła powszechne uznanie. W tym też czasie pisarka odbyła liczne podróże do Austrii, Włoch i Czech. W latach 1884-1886 pełniła funkcję redaktora naczelnego tygodnika ,,Świt". W 1885 roku Maria Konopnicka przebywała na Wołyniu i we Lwowie. W tym też roku ukazał się pierwszy utwór patronki dla dzieci: ,,Jak się dzieci w Brondzie bawiły"- zbiór piosenek śpiewanych dzieciom przez nianie ,oparte w większości na motywach ludowych. W 1885 roku Maria Konopnicka otrzymała pierwsza nagrodę w konkursie ,,Tygodnika Ilustrowanego" za wiersz "Do granicy". Nasza patronka odbywała również liczne podróże po Polsce. Odwiedziła między innymi Toruń, Inowrocław i Gniezno. W 1901-1902 Maria Konopnicka współpracowała z wydawnictwami, prasą krajową, organizacjami trzech zaborów, a także uczestniczyła w międzynarodowym proteście przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni. Na 25.lecie pracy pisarskiej (1903) , Konopnicka otrzymała w darze od narodu dworek w Żarnowcu koło Krosna na Pogórzu Karpackim.

 

 

Maria Konopnicka była poetką, ale pisała też prozą, uprawiała publicystykę, tłumaczyła literaturę obcą. Była pisarką i nauczycielką, ale prowadziła również działalność społeczno-polityczną . Do najbardziej znanych wierszy Konopnickiej o charakterze społeczno-politycznym należą: „Jaś nie doczekał”, „W piwnicznej izbie”, „Wolny najmita”, „O Wrześni”, „Rota”. Oprócz ostatniego utworu uczniowie szkoły podstawowej znają również wiersz „A jak poszedł król na wojnę”. Ogromne znaczenie dla całokształtu twórczości pisarki mają takie nowele jak: „Mendel Gdański”, „Miłosierdzie gminy”, „Nasza szkapa”, ”Dym” i wiele innych, zawartych w zbiorach „Cztery nowele” (1888), „Na drodze” (1893), „Nowele” (1897), „Ludzie i rzeczy” (1898). Dzieci szkolne znają również inne utwory Konopnickiej: „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, „Jak się dzieci w Brondzie bawiły”, „O Janku Wędrowniczku”, „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”, ,,Franek", ,,Stefek Burczymucha", „Co słonko widziało”, „Jak to ze lnem było”. Niektóre utwory Konopnicka podpisywała pod pseudonimem Jan Sawa.

Utwory Konopnickiej zawierają protest przeciwko niesprawiedliwości społecznej oraz ustrojowi niosącemu ucisk i krzywdę. Nacechowane są patriotyzmem, liryzmem i sentymentalizmem.

Maria Konopnicka zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie. Została pochowana na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, w Panteonie Wielkich Lwowian (II rondo, 5 aleja). Na cokole pomnika wyryto fragment wiersza Konopnickiej Na cmentarzu:

 

 

...Proście wy Boga o takie mogiły

Które łez nie chcą, ni skarg, ni żałości,

Lecz dają sercom moc czynu, zdrój siły

Na dzień przyszłości...

 

 

 

 

 

Zniszczone podczas II wojny światowej popiersie Konopnickiej zostało odtworzone w okresie powojennym.

Społeczność Suwałk zorganizowała wieczór poświęcony jej twórczości i zapoczątkowano zbiórkę pieniędzy na tablicę pamiątkową. Władze carskie sprzeciwiały się tej inicjatywie. Dopiero w 25-lecie śmierci, 8 października 1935 roku, na ścianie domu, w którym urodziła się poetka, umieszczono pamiątkową tablicę. W lutym 1957 roku powołano Muzeum Marii Konopnickiej. W centrum Suwałk postawiono poetce pomnik. 22 maja 1966 roku w Ogrodzie Saskim w Warszawie, dzięki inicjatywie czasopisma ,,Płomyczek", odsłonięto nowy pomnik ufundowany przez dzieci z Kalisza. Młodzi Kaliszanie zebrały fundusze i zadecydowały, że monument pisarki stanie w Warszawie. Teraz codziennie odwiedzają go dziesiątki dzieci z całej Polski.

Pomnik Marii Konopnickiej w Warszawie

MARII KONOPNICKIEJ - DZIECI

Opracowanie: Izabela Nowak, Hanna Kozłowska

 

 
_dsc9747.jpg

 

OKE Gdańsk

 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 28 gości 

Statystyka

Odsłon : 630371

LogowanieChór Szkolny 2016/2017


Chór Szkolny 2015/2016