StartSzkołaBibliotekaBiblioteka poleca

Biblioteka poleca

Warto przeczytać !

Gutowska-Adamczyk M. Opowieści pana Rożka. Wwa: Nasza Księgarnia, 2012

Pan Rożek, wędrowny sprzedawca lodów o maku baśni, opowiada dzieciom trzy niezwykłe historie. O marzeniach, które nadają życiu sens, o pragnieniu bycia potrzebnym oraz o tym, że szczęście czasem jest na wyciągnięcie ręki.  Wystarczy tylko je dostrzec. Tym pięknym baśniom uroku dodają znakomite ilustracje Wandy Orlińskiej.

Nowak Ewa. Pajączek na rowerze. Wwa: Egmont, 2008

Oleńka ma, delikatnie mówiąc, dość trudny charakter. Za nauką i szkołą nie przepada, trudno z nią wytrzymać. Łukasz -  wręcz przeciwnie. To spokojny chłopiec - grzeczny, obdarzony wybitną pamięcią i inteligencją. Nic dziwnego, że dwie tak różne osoby zaczynają znajomość od wzajemnej niechęci. Z czasem jednak połączy ich prawdziwe uczucie. Jest tylko jeden problem: oboje są jeszcze dziećmi. Dorośli uważają, że to zdecydowanie i stanowczo za wcześnie na miłość. Pajączek na rowerze to wzruszająca powieść. Dotyka rzadkiego w literaturze tematu dziecięcej miłości.

Terakowska Dorota. Władca Lewawu. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2011

Bartek jest zwykłym chłopcem. Urodził się w Krakowie. Minęło już dziewięć lat, odkąd jego rodzice zniknęli bez śladu. ... Czy na pewno? A jeśli wszystko jest na odwrót? W poszukiwaniu zaginionej mamy Bartek wielokrotnie przemierza stare miasto. Kolejna wyprawa na Wawel przynosi zaskakujące odkrycie. Jeden z korytarzy Smoczej Jamy wiedzie na brzeg Wisły - niby ten sam, lecz jakiś inny. Przed Bartkiem otwiera się Kraków - ale jakby po drugiej stronie lustra. Wowark, Lewaw - tak nazywają się teraz miejsca, które dotąd nie miały dla Bartka tajemnic. Poznanie ich zagadek będzie wymagało wiele odwagi. Czy warto narażać się na gniew mrocznego władcy Lewawu? Czy chłopiec dowie się prawdy o sobie i swojej rodzinie?

Maleszka Andrzej. Magiczne Drzewo. Pojedynek. Kraków: Znak, 2012

Kuki wyczarowuje swego klona, by zastąpił go w nudnych zajęciach. Jednak klon zdobywa magiczną moc i zaczyna pojedynek z prawdziwym Kukim. Tworzy gigantycznego robota, żywe labirynty i zmienia ludzi w dziwne stworzenia. Na niesamowitej wyspie Kuki, Gabi i Blubek muszą stoczyć niebezpieczną walkę. Przygodowa powieść o ogromnym tempie. Olbrzymie roboty, tajemnicze szachy, armia drapieżnych ryb, które przegryzają mosty i pies, który mówi ludzkim głosem... A obok fantastycznych zdarzeń - świetne postaci młodych bohaterów, autentyczne przyjaźni i konflikty.

Opowieści Magicznego Drzewa są podstawą znanego na całym świecie cyklu filmowego, nagrodzonego Emmy- telewizyjnym Oskarem- za wyobraźnię, mądrość i humor.

Zubrzycka Elżbieta. Słup soli. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2007

Dręczenie dzieci przez dzieci staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. Ta książka pokazuje, jak milczenie i bierna postawa obserwatorów wspiera szkolnych dręczycieli i zachęca ich do działania. Co może zrobić pojedyncze dziecko, aby się przeciwstawić? Książka może stać się dobrym poradnikiem  - jak radzić sobie w trudnych sytuacjach?

Nowak Ewa. Lisia. Wwa: Egmont, 2007

Ania Pajdka, w rodzinie nazywana Lisią, to całkiem zwyczajna dziewczynka. Ale czy można być całkiem zwyczajnym człowiekiem? Może każdy z nas jest właśnie w jakiś sposób niezwyczajny...Jeśli czasem myślisz sobie, że twoi znajomi dziwnie się zachowują, że nie możesz zrozumieć innych ludzi albo, że nikt nie rozumie ciebie - koniecznie poznaj Lisię. Ona to dopiero ma kłopoty ze sobą, ze swoimi przyjaciółmi, a przede wszystkim ze swoją rodziną. A zaczęło się tak zwyczajnie - mama Lisi zapomniała o jej urodzinach