WARSZTATY ORIGAMI W NASZEJ SZKOLE

W dniu 13 grudnia 2019r. dla uczniów z klas 5A, 5B i 5C  oraz dla uczniów koła matematycznego z klas 5 odbyły się w naszej szkole warsztaty orgiami. Inicjatorem wydarzenia była Pani Maria Woś, a zajęcia poprowadzili Państwo Danuta i Marek Chiberscy – znani instruktorzy i wielcy pasjonaci orgiami.

Origami jest to sztuka składania papieru, która narodziła się w Chinach, aby w późniejszym czasie rozwinąć się w Japonii. W tej chwili jest już znana na całym świecie. Pobudza wyobraźnię i pozwala odkryć świat matematyki w zupełnie innym wymiarze.

Podczas wykonywania figurek origami konieczna jest precyzja i cierpliwość. Każdy krok musi być wykonany dokładnie, gdyż nawet jeżeli z początku nie wydaje się istotny, może mieć wpływ na wszystkie kolejne kroki. W origami nie ma drogi na skróty, a pośpiech nie popłaca. Dzięki temu każdy, kto uczy się składać figurki z papieru, uczy się także cierpliwości, konsekwencji i dokładności.

Origami tylko wyjątkowo dopuszcza użycie nożyczek i kleju, a figurki powstają wyłącznie poprzez zaginanie linii na papierowych kwadratach, kołach, trójkątach i innych figurach. Ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia.

W czasie warsztatów w naszej szkole uczniowie mogli nauczyć się tej prastarej, ale niezwykle interesującej sztuki składania papieru. Atmosfera  na zajęciach była bardzo twórcza.

Zajęcia nie tylko przybliżyły dzieciom tajniki sztuki składania papieru oraz nauki, jaką jest geometria, ale także zachęciły do samodzielnego logicznego myślenia i koncentracji. Warsztaty  zmobilizowały uczestników do rozwijania sprawności manualnych i twórczych, oraz ćwiczenia wyobraźni przestrzennej.

Jak się okazało, warsztaty orgiami i wspólne składanie papieru oprócz licznych walorów edukacyjnych stały się również wspaniałą okazją do wspólnej zabawy .

Tekst i zdjęcia: Maria Woś