ul. Ogrodowa 1, 86-060 Nowa Wieś Wielka

e-mail: spnww@nowawieswielka.pl

Sekretariat Budynek B Dyrektor Szkoły Wicedyrektor

tel./fax 52/3812-859

tel. 881231233

Wicedyrektor

Intendent

tel./fax: 52/3812-314

Świetlica

Godziny: 06:00 - 16:30

Sekretariat Budynek B Dyrektor Szkoły

tel./fax 52/3812-859 spnww@nowawieswielka.pl

Sekretariat Budynek A Wicedyrektor / Intendent

tel./fax: 52/3812-314

ul. Ogrodowa 1

86-060 Nowa Wieś Wielka

Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż.

Współpraca z Chicago, USA

Rok szkolny 2019/2020 nie należał do najłatwiejszych. Obfitował także w wydarzenia bardzo pozytywne, które mogą przyczynić się do tego, że życie szkolne będzie barwne, wielowątkowe i będzie dawało szansę dla naszych uczniów do wszechstronnego rozwoju.

Jednym, z takich wydarzeń były odwiedziny Pani Ewy Paciorek, która przyjechała do Polski po wielu latach z Chicago w USA. Wiele lat temu pracowała w naszej szkole jako nauczyciel matematyki, fizyki i chemii. Podczas tej wizyty spotkała się z uczniami naszej szkoły i opowiedziała wiele rzeczy o tym, jak wygląda życie w Stanach Zjednoczonych. Uczniowie mogli się dowiedzieć, jak wygląda amerykańska szkoła. Były to bardzo cenne rozmowy, gdyż Pani Ewa przekonywała uczniów, jak bardzo ważna jest nauka języków obcych, w tym języka angielskiego. W sposób bardzo emocjonujący i pełen pasji przekonywała, że jako młodzi ludzie mają wiele możliwości rozwoju i osiągnięcia sukcesu. Mówiła też, że trzeba mieć marzenia i je realizować. Muszą tylko chcieć i zabiegać o to.

Podczas rozmowy zrodziła się myśl, żeby skontaktować się z uczniami w jednej ze szkół w Chicago. Pani Ewa obiecała, że po powrocie do USA pomoże nam nawiązać taką współpracę. Uczniowie wyrazili nadzieję, że będą mogli nawiązać kontakt z młodzieżą amerykańską i zawrzeć przyjaźnie. Będzie to doskonała możliwość ćwiczenia swoich umiejętności językowych w naturalnych sytuacjach.

Po jakimś czasie otrzymaliśmy list od Pani Ewy, w którym wspomina wizytę w naszej szkole i opowiada o tym, co jej udało się zrobić w kwestii rozwijania wzajemnych relacji. Między innymi poinformowała, że udała się do Ambasady Polskiej w Chicago i uzyskała obietnicę, że instytucja ta włączy się w sprawę zorganizowania takiej współpracy. Pani Paciorek jeszcze raz wyraziła nadzieję, że nasza współpraca przyniesie wymierny efekt. Przysłała również w darze do biblioteki szkolnej dwie piękne książki, których zdjęcia możecie tu zobaczyć..

Serdecznie za nie dziękujemy.

Jest to bardzo cenny dar, który będzie służył naszym dzieciom przez wiele lat. W nawiązaniu do tego listu w kwietniu wśród uczniów najstarszych klas naszej szkoły został ogłoszony konkurs na list – odpowiedź na korespondencję Pani Ewy Paciorek. W konkursie wzięło udział sześć osób z klasy 8a i 8b. Wszystkie listy napisane przez uczestników były bardzo ładne. Zwycięzcą okazał się Cezary Kujawa z klasy 8a, którego list zostanie wysłany do Chicago, do Pani Ewy Paciorek. Praca jego, już w formie gotowej do wysyłki zostaje zamieszczona na stronie szkoły. Bardzo dziękujemy Pani Ewie Paciorek za wizytę w naszej szkole, za wszystkie słowa, która do nas skierowała. Dziękujemy za napisane listy i przesłanie pięknych albumów.

W przyszłym roku zamierzamy kontynuować rozwijanie tego kontaktu. Wraz z nauczycielami języka angielskiego uczniowie przygotują video wizytówkę szkoły, która zostanie wysłana do uczniów w Chicago. Zrobimy co tylko możliwe, żeby rozwinąć ten projekt ten, dzięki czemu poszerzymy swoje horyzonty i uatrakcyjnimy ofertę edukacyjną Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Nowej Wsi Wielkiej.

Alina Malicka

Comments are closed.