„CUKIEREK ZA ŻYCZLIWOŚĆ – I TY MOŻESZ ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM”
W roku szkolnym 2019/2020 nasza szkoła zgłosiła swój udział w VIII Ogólnopolskim Konkursie „CUKIEREK ZA ŻYCZLIWOŚĆ – I TY MOŻESZ ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM” organizowanym przez Fundację Dwa Skrzydła Anioła w Lublinie.
Konkurs ma na celu UCZENIE MŁODZIEŻY ZE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH BEZINTERESOWNEJ POMOCY POTRZEBUJĄCYM WE WSPÓŁPRACY Z ICH RODZICAMI I CZERPANIE Z TEGO SATYSFAKCJI.
Konkurs rozpoczyna się 01 .10.2019r. i trwać będzie w naszej szkole do 15.01.2020 roku. Każdy uczeń naszej szkoły, który zdecyduje się podjąć działania związane z wolontariatem i wziąć udział w konkursie zakłada zeszyt, tzw. Dzienniczek Dobrych Uczynków, w którym będzie zapisywał na bieżąco wykonane dobre uczynki.
W zeszycie wpisujemy dobre uczynki, podajemy datę i wpisując komu pomogliśmy. Jeżeli była to koleżanka lub kolega, to wpisujemy ich imiona, a jeżeli jest to osoba znajoma, to wpisujemy np. Panu Janowi. Strony dzienniczka można ozdabiać. Po 30 listopada 2019r. szkolni koordynatorzy konkursu, Pani Barbara Kaniewska i Pani Maria Woś dokonają pierwszej oceny osiągnięć uczniów i ich zeszytów, a po 15 stycznia 2020r. drugiej oceny i wówczas przekażą Dzienniczki do powołanej Komisji Konkursowej.
W Fundacji przyjęto następujące zasady oceny: za pomoc krewnym od 1 do 3 punktów ( za tą pomoc można przyznać łącznie do 300 punktów), za pomoc osobom obcym od 3 do 10 punktów ( ilość bez ograniczeń). Za wygląd zeszytu do 100 punktów.
Trzech najlepszych uczestników Konkursu otrzyma statuetki Dwa Skrzydła Anioła. Dziesięciu najlepszych uczniów otrzyma Świadectwa Szlachetności. Przewidziane są również dyplomy i nagrody szkolne dla najbardziej aktywnych wolontariuszy.
Jakie to mogą być uczynki?
Może to być:
– opieka, pomoc koleżankom i kolegom niepełnosprawnym,
– pomoc w nauce uczniom mniej zdolnym,
– nawiązanie przyjaźni z uczniem, który nie jest akceptowany w klasie,
– podzielenie się kanapką z głodną osobą,
– ustępowanie miejsca starszym, inwalidom,
– pomoc przy wsiadaniu i wysiadaniu np. z autobusu osobom starszym, niepełnosprawnym,
– robienie zakupów ( przy pomocy rodziców) sąsiadom starszym, chorym, niepełnosprawnym, podwożenie np. do kościoła,
– udział w akacjach charytatywnych,
– odwiedzanie chorych uczniów, pomoc w nauce,
– jeżeli nie masz babci lub dziadka przyjdź z rodzicami do domu opieki społecznej, „ podajcie dłoń” samotnej osobie odwiedzając ją, jeżeli w okolicy nie ma domu pomocy społecznej – znajdź osobę samotną,
– potrzebującym sąsiadom pomagaj w różny sposób np. wyprowadź psa, możesz pomóc
w pracach codziennych, zaproponuj spacer z samotną starszą osobą,
– postanowienie, że nie używasz wulgaryzmów i dotrzymanie obietnicy,
– i wiele innych.
Sami na pewno wymyślicie inne wspaniałe pomysły dobrych uczynków.
Liczymy na Was!
Szczegółowych informacji o konkursie udzielają Panie: Barbara Kaniewska i Maria Woś.