Za twórcę tabliczki mnożenia uważa się Pitagorasa. Dlatego też, w wielu krajach na tabliczkę mnożenia mówi się tabliczka Pitagorasa. W Chinach znaleziono tabliczkę, której wiek szacuje się na 2300 lat. Przez to określono ją mianem „najstarszej tabliczki mnożenia na świecie. Jej fragmenty umieszczone na zniszczonych bambusach udało się poskładać w całość naukowcom z pekińskiego Uniwersytetu Tsinghua. Na pierwszy rzut oka powstała tabela wydaje się dość skomplikowana, ale po kilku minutach kombinowania, z jej pomocą da się przemnożyć każdą kolejną liczbę od 1 do 9 oraz dziesiątkami od 10 do 90. Można też wykonać mnożenie pełnej liczby lub jej połowy w zakresie od 0,5 do 99,5.
Znajomość tabliczki mnożenia to niezbędna w życiu codziennym sprawność, dlatego również w naszej szkole siódmego października odbyła się kolejna edycja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania- uczenia się matematyki.
Uczniowie wykonali plakaty zainspirowane tabliczką mnożenia. Prace zostały docenione przez nauczycieli matematyki, niektóre z nich można podziwiać na gazetkach szkolnych.
„Tabliczkową wiedzę” sprawdzaliśmy podczas wyzwań na czas oraz grając w tematyczne gry dydaktyczne. Uczniowie niektórych klas dodatkowo poznali historię tabliczki.
Od dzisiaj możemy zacząć przygotowania do kolejnej edycji akcji edukacyjnej ćwicząc swoją sprawność rachunkową. Do czego wszystkich zachęcamy.
Nauczyciele matematyki