Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Nowej Wsi Wielkiej przystąpiła do realizacji programu Unii Europejskiej Erasmus +. W 2020 roku wniosek napisany przez nauczycieli naszej szkoły zyskał akceptację Narodowej Agencji Erasmus + . Na realizację naszych działań otrzymaliśmy grant w wysokości 55 tysięcy euro. Ze względu na pandemię, niektóre aktywności naszej kadry pedagogicznej musieliśmy odroczyć w czasie.
W 2023 roku grupa 12 nauczycieli, w ramach zadań programowych weźmie udział w cyklu szkoleń. Szkolenia będą dotyczyły umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz poznania systemów edukacyjnych i metod pracy w krajach Unii Europejskiej. Podczas wizyt w wybranych państwach będziemy obserwować zajęcia szkolne ( Job shadowing) , a także sami prowadzić lekcje w innych systemach edukacyjnych (teaching assignment )
Za nami realizacja pierwszego zadania – wyjazd do Portugalii, do miejscowości Braga. Pracowaliśmy w dwóch grupach. Poznaliśmy strukturę funkcjonowania portugalskich szkół. Usłyszeliśmy dużo o metodach i specyfice pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Poznaliśmy wykorzystywane narzędzia oraz sposoby przełamywania barier w pracy z takimi uczniami. Wiele uwagi poświęciliśmy pracy metodą CLIL. Zakłada ona uwzględnianie na każdej lekcji 4C – Content – zagadnienie, culture – kulturę , communication – komunikację i cognition – poznanie.
Zajęcia stały się dla nas wielką inspiracją. Jesteśmy mocno zmotywowani do wprowadzenia dwujęzyczności. Na początek oczywiście – na miarę naszych możliwości, ale ważne, żeby dać temu początek. Marzymy o stworzeniu w naszej szkole Future Classroom, czyli klasy przyszłości. Taka sala, wyposażona w 6 różnych przestrzeni do nauki byłaby idealna do realizacji programu z uwzględnieniem różnych stylów uczenia się dzieci, ich potrzeb w zakresie przestrzeni fizycznej oraz -tak ważnej przecież -zmieniającej się roli nauczyciela i ucznia.
Oprócz wiadomości związanych stricte z naszym zawodem, poznaliśmy mnóstwo faktów z różnych dziedzin życia w Portugalii oraz najważniejsze momenty jej historii. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc. Jesteśmy bogatsi w doświadczenia i dziś bez lęku możemy myśleć o projekcie mobilności dla naszej młodzieży.
Całą zdobytą wiedzą podzielimy się z resztą grona pedagogicznego podczas spotkań Rady Pedagogicznej i nauczycielskich zespołów przedmiotowych. Dla naszych uczniów mamy wiele zdjęć, filmików i ciekawostek, którymi będziemy się dzielić na lekcjach. Wszystkie nasze działania będziemy ponadto upowszechniać w środowisku pozaszkolnym
Myślimy, że godnie reprezentowaliśmy naszą szkołę i gminę. Jako dowód załączamy kilka zdjęć.
Zapraszamy do fotorelacji na stronie Facebooka
Notatkę sporządziła: Barbara Włodarska