WIZYTA PRZENOŚNEGO PLANETARIUM W NASZEJ SZKOLE

W dniach 23.10. 2019r. i 24.10. 2019r. naszą szkołę odwiedziło przenośne Planetarium Nieba Północnego. Jest to najstarsze przenośne Planetarium w Polsce, które może się pochwalić analogowym projektorem sfery niebieskiej dającym najbardziej realistyczny wygląd rozgwieżdżonego nieba. Pokazy dla uczniów klas 1 – 8 odbywały się w specjalnej, nadmuchiwanej kopule, w której system projektorów i rzutników umożliwiał prezentację kompletnego wyglądu nieba oraz symulacji ruchu ciał niebieskich. Całość wzbogacona była o przekazy multimedialne i efekty specjalne połączone z profesjonalnym komentarzem i muzyką.

Wszystkie seanse trwały około 40-45 minut. Tematyka była dopasowana do poszczególnych grup wiekowych i zgodna z programami nauczania przyrody, geografii, fizyki i astronomii w poszczególnych klasach. Wizyta w Planetarium umożliwiła wszystkim dzieciom zapoznanie się z prawami rządzącymi we Wszechświecie. Podczas seansów w przystępny i atrakcyjny sposób wyjaśniono takie zagadnienia jak: zjawisko następstwa pór roku, długość dnia i nocy, ruch obrotowy ciał niebieskich, zaćmienie Księżyca i Słońca, budowa Układu Słonecznego.

Po zakończeniu każdego seansu prowadzący byli do dyspozycji uczestników. Odpowiadali wówczas na zadawane pytania, wyjaśniali niejasności i zachęcali do prowadzenia obserwacji.

Organizatorem wizyty przenośnego Planetarium w naszej szkole była Pani Maria Woś.

Mamy nadzieję, że pokazy pod kopułą Planetarium dostarczyły wszystkim niezapomnianych przeżyć i na długo pozostaną w naszej pamięci.